چینی ایرانی, چینی خارجی

چگونه سرویس چینی خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنیم؟

تمیز کردن ظروف چینی، ظروف چینی به عنوان پرطرفدارترین ظروف، همیشه در اعیاد و جشن ها جایگاه ویژه ای داشته اند، زیرا امروزه این ظرف دیگر برای طبقه خاص جامعه و با ورود گونه های آن به جامعه نیست. این ظروف با قیمت های مختلف به بازار عرضه می شوند و در اکثر خانه ها از ظروف چینی به عنوان بشقاب پذیرایی استفاده می شود.

شاید روز بعد از مهمانی، با انبوهی از ظروف کثیف، با لکه های چربی و غذای خشک شده در آشپزخانه خود مواجه شوید.

در این مقاله روش هایی را برای تمیز کردن بشقاب های چینی به بهترین نحو پیشنهاد می کنیم.

ظروف را در قابلمه بریزید و بگذارید بجوشد

یکی از راه حل ها این است که ظروف را در قابلمه آب سرد و پودر ماشین قرار دهید و چند دقیقه بجوشانید تا لکه و چربی از روی ظروف پاک شود.

محلول سرکه و مایع شستشو

راه حل بعدی خیس کردن ظروف در محلول سرکه و مایع شوینده است. سرکه یک محلول چربی است، پس از حدود یک ساعت می توانیم ظروف خود را با مایع شوینده بشوییم و از تمیزی و درخشندگی آنها لذت ببریم.

از جوش شیرین استفاده کنید

اگر ظروف شما چرب است، می توانید سینک را با آب پر کنید و نصف فنجان جوش شیرین بریزید. بعد از مدتی جوش شیرین لکه را پاک می کند.

همچنین می توانید لبه های ظروف شیشه ای و چینی و پارچه های چینی را با جوش شیرین کاملا تمیز کنیم.

استفاده از ظروف نانو و ضد لک

شرکت های ایرانی  در سالهای اخیر موفق به تولید ظروف چینی ضد چربی و ضد لک با استفاده از علم و فناوری نوین نانو آلمان و نیز تلاش دانشمندان ایرانی شده اند.

این ظرف ها با لایه ای از روکش نانو ساخته شده اند که از نشستن چربی و لکه بر روی ظروف چینی جلوگیری می کند. حتی اگر مثلاً چای یا قهوه داخل فنجان مانده باشد و کف فنجان لکه دار شود. فقط با یکبار شستن فنجان تمیز می شود، برای تمیز کردن فنجان نیازی به مواد شوینده شیمیایی نیست.

استفاده از سیم ظرف شویی

بهتر است برای شستن ظروف چینی، از سیم ظرفشویی استفاده نکنید. اما اگر لکه های چربی روی آن مقاوم شده اند چاره ای نیست. می توانید به کمک سیم ظرفشویی آن را تمیز کنید.

شستن بلافاصله

برای تمیز کردن ظروف چینی توصیه می کنیم بلافاصله بعد از استفاده آن ها را بشویید. با این کار سینک شما بو نمی گیرد و لکه های چربی مقاوم نمی شود.

استفاده از وایتکس یا آب ژاول برای تمیز کردن ظروف چینی

اگر لکه چای یا قهوه در فنجان و یا قوری چینی شما باقی مانده است، می توانید کمی آب و وایتکس کف فنجان و قوری بریزید و پس از نیم ساعت آن را آبکشی کنید.

شستن ظروف چینی در ماشین ظرفشویی

قبل از شستن ظروف چینی در ماشین ظرفشویی به علامت قابل شستشو در ماشین در پشت ظرف دقت کنید یا قبل از خرید این موضوع را از فروشنده بپرسید. اگر قابل شستشو با ماشین بود، قبل از تمیز کردن ظروف چینی در ماشین ظرفشویی چربی ها را با دستمال از روی ظرف ها پاک کنید.

تمیز کردن ظروف چینی از لکه های زردچوبه

گاهی ظروف چینی پس از استفاده از غذاهای حاوی زردچوبه زیاد زرد می شود و به راحتی مثل روز اول سفید نمی شود. برای رفع این مشکل ظروف را درون یک تشت حاوی سرکه سفید، جوش شیرین و تاید و آب بخیسانید و پس از یک روز آن ها را بشویید.

سخن آخر

  در این مطلب از آقای چینی روش های تمیز کردن ظروف چینی را به شما گفتیم. اما بهترین روش این است که آن ها را بلافاصله پس از استفاده بشویید تا همیشه تمیز و براق باقی بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *