چینی خارجی

آیا ظروف چینی در فر و مایکروویو ترک می‌خورند؟

در صورتی که ظروف چینی از کیفیت کافی و طراحی ایده آل برخوردار باشد، برای پذیرایی از مهمانان و سر سفره  گزینه ایده آلی خواهد بود. بر کسی پوشیده نیست که این ظروف زیبا، جذاب و در عین حال کاربردی هستند. اما از سوی دیگر، بسیاری از افراد در مورد استفاده از آنها در فر و مایکروویو تردید دارند. شبهاتی که درست است و ناشی از آسیب پذیری نسل های قدیمی چینی است. مردم عادی از گذاشتن آنها در فر و مایکروویو با رویکرد ذهنی به نسل های قدیمی چینی می ترسند. این در حالی است که حتی پس از برخورد با محصولاتی که ادعا می کنند با فر و مایکروویو سازگاری دارند، باز هم از قرار دادن آنها در آن فضاها خودداری می کنند. در این رابطه، از فروشندگان و تولیدکنندگان با تردید پرسیده می شود که آیا ظروف چینی در فر و مایکروفر می شکند یا خیر. به این شک باید گفت که مهم است!

آیا ظروف چینی در فر خراب می شود؟

بسیاری از افراد هنگام خرید ظروف خانگی چینی با چنین سوالی مواجه می شوند، اما آیا واقعاً می توان آنها را در فر گذاشت؟ آقای چینی در پاسخ گفت که قبل از هر چیز باید بررسی کند که آیا سازنده ظروف چینی و ظروف چینی به طور رسمی سازگاری فر را تایید کرده است یا خیر. اگر چنین چیزی توسط یک تولید کننده با شهرت رسمی به رسمیت شناخته شود و در توضیحات محصول نوشته شود، بسته به قدرت سازنده، می توان به آن اعتماد کرد و ظرف را در فر قرار داد. اما حتی در این مورد نیز به شما پیشنهاد می کنیم با رعایت موارد دیگر این کار را انجام دهید. در اجاق های معمولی مایکروویو  آسیب پذیری ظروف چینی مشکلی ندارد. بزرگترین مشکلی که این ظروف در محیط فر با آن مواجه هستند شوک حرارتی است. بنابراین، اجازه دهید قبل از اینکه در مورد عوامل دخیل در قرار دادن انواع ظروف چینی در فر داغ صحبت کنیم، بیشتر روی این موضوع دما تمرکز کنیم.

آیا ظروف چینی در فر می ترکد؟

بسیاری از ظروف مخصوص فر با برچسب (Oven-proof) فروخته می شوند.

شوک دما در فر؛ دشمن ظروف چینی است.

همانطور که گفته شد چالش پیش روی ظروف چینی در محیط بسیار گرم فر، دمای بسیار گرم آن است. شوک حرارتی اعمال ناگهانی و شدید گرما به یک جسم است. در این مثال و در این شماره در بررسی ما یک ظرف چینی است که ناگهان در معرض حرارت شدید فر قرار می گیرد. دمای بدنه ظرف به طور ناگهانی و فوق العاده سریع افزایش یافت. این افزایش ناگهانی دما یا شوک حرارتی باعث می شود که انبساط پوسته بیرونی با انبساط پوسته داخلی متفاوت باشد و این موضوع در واقع با ترک ها و شکستگی ها نشان داده می شود. به عبارت دیگر تغییرات دمای محیط خیلی سریع روی ظرف تأثیر می گذارد، بنابراین گرم شدن ناگهانی، گردش کامل و تغییر دمای کل فضا باعث انبساط بدنه می شود و  این شکست ها رخ می دهد.

کیفیت ساخت آن و رعایت اصول اولیه طراحی و تولید ظرف، هماهنگ با محیط فر عمل می کند.

قبل از قرار دادن انواع مدل های سفالی در فر در شرایط خاص

همانطور که گفته شد، ابتدا مطمئن شوید که سازنده اطلاعاتی در این مورد ارائه کرده است. اگر سازنده موافقت کرد که ظروف چینی را در فر قرار بگذارید، می توانید آنها را در فر قرار دهید. اما در این شرایط باید با دمای مناسب در فر قرار گیرند. معمولاً خود سازنده در توضیحات دمای ایده آل را اعلام می کند تا ظرف شکسته و آسیب نبیند. برای احتیاط بهتر است به حد بالای دمای اعلام شده نزدیک نشوید. ضمناً برای رسیدن به دمای مورد نظر بهتر است ابتدا بشقاب را در فر با دمای کم قرار دهید و سپس بعد از  سی ثانیه یا یک دقیقه به تدریج دما را افزایش دهید. در این صورت احتمال آسیب و شکستگی ظروف چینی در فر بسیار کاهش می یابد. به این ترتیب عمر سرویس چینی خود را نه تنها در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت نیز افزایش خواهید داد. زیرا نباید فراموش کرد که به این ترتیب شوک حرارتی کاهش یافته و ظروف چینی در فر کمتر دچار شکستگی می شوند.

محصولاتی که از فلز در مواد اولیه خود استفاده نمی کنند، قابل استفاده در مایکروویو هستند

آیا بشقاب چینی در مایکروویو می شکند؟

در مورد مایکروفر موضوع کاملا متفاوت است و تغییر دما تنها مشکل نیست. به همین دلیل است که مخصوصاً برخی از ظروف چینی برای گذاشتن در فر مشکلی ندارند، اما با مایکروفر سازگار نیستند. در مایکروفر به دلیل استفاده از مایکروویو برای گرم کردن، بدون مقاومت کافی ظرف در برابر حرارت، سازگاری آن با این فرکانس ها حائز اهمیت است. بسیاری از انواع ظروف قدیمی با این شرایط و جریان ها چندان سازگاری ندارند، اما برخی از انواع ظروف جدید و مدرن چینی با اعمال تغییراتی در روش تولید، بر این مشکل غلبه می کنند. به این ترتیب هیچ مشکلی برای قرار گرفتن در مایکروویو وجود ندارد و در این صورت دچار آسیب یا آسیب های دیگر نمی شوند.

 یک موضوع بسیار مهم در حال حاضر که نباید از آن غافل شد این است که بسیاری از انواع سرویس چینی با هسته های فلزی در طراحی آن را نمی توان در مایکروفر قرار داد. زیرا فلز به کار رفته در پوسته یا هر قسمت دیگری به امواج مایکروویو واکنش نامناسبی نشان می دهد و باعث ایجاد ترک، شکستگی و گاهی اوقات انفجار می شود!

خطر انتشار مواد سمی با ظروف غیر استاندارد

با این حال، به یاد داشته باشید که تنها اثر منفی قابل تصور قرار دادن چینی در معرض امواج مایکروویو، شکستن آن نیست. گاهی اوقات برخی از ظروف غیرمعمول، جدا از یک ترک یا انفجار کوچک، مواد سمی نامطلوبی در غذا تولید می کنند. بنابراین بسیار مهم است که سازنده با استفاده از روشی خاص و مناسب با این مشکل مقابله کند و احتمال وقوع چنین اتفاقی را کاهش دهد. همانطور که مشاهده می شود سازندگان معروف نیز به این موضوع فکر کرده و راه حل لازم را برای آن اندیشیده اند.

جمع بندی

حال با جمع بندی پاسخ به سوالات اصلی متن که آیا ظروف چینی در فر می شکند باید گفت که چینی در شکل ساختاری ذاتی خود را می توان بدون مشکل در فر و مایکروویو قرار داد. اما به دلیل برخی ایرادات در تولید و عدم اجرای برخی تکنیک های حرفه ای و حرفه ای، سرامیک ها مستعد شوک حرارتی هستند و به همین دلیل نمی توانند در این فضاها کار کنند. با این حال، با توجه به توضیحات در این مطلب، توصیه می شود این کار را دوباره با استفاده از یک تابع خاص انجام دهید. در مورد مایکروویو نیز تاکید می شود که انواع خاصی از ظروف چینی ساخته شده از فلز کمتر در معرض مایکروویو قرار می گیرند و در صورت تایید این موضوع مانع از استفاده شما نخواهد شد.

اگر به فکر خرید ظروف چینی خالص هستید، حتماً قبل از خرید با فروشنده مشورت کنید، زیرا برخی از مواد به کار رفته در ظروف متفاوت هستند (مثل طلا و پلاتین) و برخی در مایکروویو و برخی غیر قابل استفاده در مایکروویو هستند. به علامت روی جعبه و زیر ظروف که باید دارای علامت مایکروویو و ماشین ظرفشویی باشد دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *